# Aktuality, články

Pohybem pro zdraví: proč je pohyb dobrý?

publikováno: 8.10.2024 JK

 

Pravidelný pohyb či jeho absence má velký dopad na lidské zdraví. Nejen že pomáhá redukovat tělesnou hmotnost, ale také snižuje riziko vzniku řady onemocnění. Pozitivně ovlivňuje i psychiku. Zjistěte, jaké jsou benefity zdravého pohybu.

Současný způsob života pohybu nepřeje

Čas strávený u počítače, televize, chytrého telefonu nebo tabletu zabírá významnou část dne. Místo chození pěšky padne volba na auto či dostupné MHD, chůzi po schodech vystrkují eskalátory a výtahy. Odpadá i řada manuálních prací – robotické vysavače nebo sekačky na trávu udělají práci za vás. Mnoho lidí pak stráví více než půl dne sezením a ti, kteří vykonávají sedavé zaměstnání ještě více. 

Nedostatek pohybu negativně ovlivňuje lidské zdraví a může stát za vznikem obezity či různých onemocnění, jako je cukrovka nebo kardiovaskulární choroby. Přitom stačí i 30 minut chůze denně, která vykompenzuje hodiny sezení.

Proč je vhodné sportovat

Pozitivní vliv pohybu na zdraví se nedá zpochybnit. Pro lidské tělo je to přirozená činnost, při které se rozvíjí a sílí. Pohyb a zdraví jde ruku v ruce. Zjistěte, jaké benefity vám přináší.

Menší riziko chorob

Pravidelný pohyb snižuje riziko vzniku chronických i civilizačních onemocnění, jako je obezita nebo osteoporóza. Podílí se na správné funkci kardiovaskulárního systému a pomáhá regulovat krevní tlak. Upravuje hladinu cholesterolu a zvyšuje citlivost tkání vůči inzulínu, čímž minimalizuje vznik cukrovky II. typu. Uvádí se, že pohyb je důležitý i jako prevence v souvislosti s nádorovými onemocněními. 

Silnější paměť a lepší koncentrace

Při pohybových aktivitách se zvyšuje srdeční frekvence a tím i průtok krve a okysličení mozku. Zlepšuje se tak nejen paměť a koncentrace, ale také produktivita a kreativita. Navíc pohyb funguje jako prevence proti rozvoji Alzheimerovy choroby nebo demence.

Lepší nálada

Při cvičení se vyplavuje serotonin a endorfiny, které pomáhají odbourat stres a úzkost a navozují pocit štěstí a psychické pohody. Snižují také deprese a výkyvy emocí. Navíc se podílí na kvalitnějším spánku, vyrovnanosti a lepší náladě.

Redukce váhy a vytvarované tělo

Pravidelná pohybová aktivita vás udrží v dobré kondici. Posílíte celé tělo a vytvarujete ho podle svých představ. Ideálně zvolte různé druhy aktivit a připravte si individuální jídelníček. Snížení hmotnosti vám také zvedne sebevědomí a pozitivně se projeví i v dalších oblastech života.

Kvalitní a dlouhý život

Řada studií dokazuje, že fyzicky aktivní lidé se dožívají vyššího věku a mají kvalitnější život díky menší míře onemocnění. Pravidelný pohyb zkrátka přispívá k celkovému zdraví člověka. 


 

Jak začít se zdravým pohybem

Začněte zlehka, nemusíte hned podávat vrcholové výkony. Stačí, když nejprve změníte pár návyků.

  • Choďte pěšky nebo jezděte na kole místo využívání dopravních prostředků.
  • Dejte přednost schodům před výtahem.
  • Při sedavém zaměstnání si dělejte přestávky, protáhněte se a chvilku se procházejte.
  • Posekejte trávník nebo vysajte.
  • Pokud máte psa, choďte s ním alespoň jednou denně na procházku.

Důležitá je pravidelnost. Pokud si z pohybu vytvoříte rutinu, nebudete se muset do fyzických aktivit nutit. Potom můžete začít s oblíbeným sportem nebo cvičením. Vyberte si to, co vás baví, vydržíte u toho déle. Posilováním získáte svaly, joggingem shodíte přebytečná kila. K ruce si můžete vzít také nejrůznější cvičební pomůcky, jako jsou třeba gymnastické míče nebo odporové gumy.

Protažení a relaxace

Před každou fyzickou námahou i po ní se pečlivě protáhněte. Připravíte svaly a šlachy na zátěž a po cvičení je uvolníte, vyhnete se tak nežádoucímu zranění. Nepodceňujte ani následnou regeneraci a dostatečný odpočinek. Dopřejte si také uvolňující masáž.

S pohybem začněte už u dětí

Pokud děti už v raném věku najdou zálibu v pohybu, je velká šance, že jim to vydrží na celý život. Seznamte děti s kolektivními sporty i jízdou na kole, ukažte jim, že pohyb je každodenní záležitostí. Vidíte, že je cvičení nebaví? Pořiďte jim trampolínu či kolečkové brusle nebo s nimi běžte pouštět draka. Děti čerpají z pravidelného pohybu stejné benefity jako dospělí.

Skupina dětí cvičících v tělocvičně. - Bez autorských poplatků 10 až 11 let - Dítě před pubertou Stock fotka