# Aktuality, články

Mezinárodní den vitamínu D

publikováno: 6.10.2023 JK

Každoročně připadá 2. listopad na Mezinárodní den vitamínu D. Tímto dnem si na celém světě připomínáme důležitost vitamínu D pro naše zdraví. A načasování na začátek listopadu není náhodné. Na podzim začíná ubývat sluneční záření, které je pro tvorbu vitamínu D klíčové a lidem tak klesá hladina „déčka“ v krvi.

Vitamín D má velké množství benefitů v lidském těle. Zejména je zodpovědný za správné vstřebávání vápníku, slouží jako podpůrný prvek naší imunity a má pozitivní vliv na náladu i plodnost. Naše tělo si jej neumí vyrobit samo, a tak 90 % vitamínu D získáváme ze slunečních paprsků, zbytek ze stravy.

Nedostatek každého vitamínu je zrádný, protože se často jedná o dlouhodobější stav a jeho příznaky nositele tolik neobtěžují. A to se odhaduje, že více než 80 % lidí trpí jeho nedostatkem! V takovém případě může člověk cítit zvýšenou únavu a bolestivost svalů a kostí. Zpozornět byste měli, i pokud máte pocit, že se vám více kazí zuby. Dříve se jako jeden ze symptomů objevovala i křivice, tedy porucha tvorby kostí, ale tu už ve vyspělých zemích můžeme objevit jedině ve zvířecí říši. I pro naše mazlíčky však existuje vhodná léčba spočívající v podávání synteticky vyrobeného vitamínu D. Nejdůležitějšími sloučeninami v této skupině vitamínů je vitamín D3 (také známý jako cholekalciferol) a vitamín D2 (ergokalciferol). Vitamín D2 se v Evropě vyrábí na jediném místě a to v pardubické Synthesii. Samotná výroba je velmi složitá, skládá se z vícero kroků. Základem jsou kvasnice, přesněji látka, která se v kvasnicích a obecně v houbách a plísních vyskytuje – tzv. ergosterol. V Synthesii (spadající pod koncern AGROFERT) se vitamín D2 vyrábí již od 60. let a exportuje se do celého světa včetně nejnáročnějších trhů jako je USA nebo Japonsko.

 

Foto 1